Gå til hovedindhold

Kikkertundersøgelse af mavesækken og tyktarmen - udrensning med Citrafleet/Picoprep - undersøgelse efter kl. 15

Her kan du finde information om, hvordan du skal forberede dig til din kikkertundersøgelse. Du kan også læse om, hvad du skal være opmærksom på efter undersøgelsen.

En gastroskopi er en kikkertundersøgelse af spiserøret, mavesækken og tolvfingertarmen. Undersøgelsen udføres ved hjælp af en bøjelig kikkert med et kamera i spidsen (gastroskop), som føres ind via munden, gennem spiserøret og mavesækken til tolvfingertarmen. Kikkerten er tyndere end meget af den mad, vi normalt synker.

En koloskopi er en kikkertundersøgelse af tyktarmen. Undersøgelsen udføres ved hjælp af en bøjelig kikkert med et kamera i spidsen (koloskop), som føres ind gennem endetarmen. Kikkerten måler ca. 1 cm i diameter.

Det er vigtigt, at du er udrenset, fastende og tørstende til undersøgelsen.

Læs vejledningen grundigt inden du går i gang med forberedelserne til undersøgelsen. Forberedelserne starter op til 1 uge før undersøgelsen.

Vi har vedlagt en tjekliste til sidst, som du kan udfylde.

Af hensyn til allergier hos personale og andre patienter, henstiller vi til
at du undlader brug af parfume og andre duftende produkter,
når du kommer til din undersøgelse. 

Formål med undersøgelsen

Ved gastroskopien kigger lægen efter forandringer i spiserøret, mavesækken og tolvfingertarmen. Vi har samtidig mulighed for at udtage vævsprøver, eller udføre andre behandlinger, hvis det er nødvendigt.

Under koloskopien undersøger lægen/sygeplejersken tyktarmens slimhinder og de overfladiske blodkar i tarmen. Koloskopier kan også anvendes til kontrol og behandling af forskellige lidelser i tarmen.

Vi har samtidig mulighed for at opdage polypper, udposninger, betændelse og svulster. Hvis det er relevant, kan vi tage vævsprøver af slimhinden og fjerne polypper.

Medicin

Hvis du er i behandling med blodfortyndende medicin og på forhånd ved, at du skal have fjernet polypper eller foretaget anden behandling, skal du kontakte os for at høre, om du skal holde pause med din medicin.

Hvis du skal til kontrol, behøver du ikke foretage dig noget. Ved tvivlsspørgsmål er du velkommen til at kontakte os. 

Hvis du kun tager ét blodfortyndende præparat, der indeholder acetylsalicylsyre (Hjertemagnyl, Hjerdyl, Hjertemin, Magnyl Svage) eller dipyridamol (Dipyridamol, Persantin, Asasantin Retard), behøver du ikke holde pause, uanset om du skal have fjernet polypper eller blot til kontrol.

Er du diabetiker, skal du tale med din praktiserende læge eller dit diabetescenter (f.eks. Steno diabetescenter) om reguleringen af din diabetesmedicin.

Medicin der indtages gennem munden, kan muligvis ikke optages korrekt, hvis det tages indenfor 1 time før start på indtagelse af et udrensningsmiddel. Være opmærksom hvis du tager vigtig medicin på specifikke tidspunkter f.eks. oral prævention.

Hvis din medicin kan vente, kan den tages efter undersøgelsen. Ved tvivlsspørgsmål kontakt os eller din egen læge.

Bruger du spray/inhalationer til lungelidelser – tag den som vanligt og medbring sprayen.

Før undersøgelsen

For at undersøgelsen kan gennemføres og give et klart billede af din tyktarm, er det nødvendigt, at din tarm er ren, og du skal derfor udrense tarmen ved at drikke et udrensningsmiddel.

Udover at indtage udrensningsmidlet skal du sørge for at drikke rigeligt med væske og undgå at spise og drikke bestemte mad-og drikkevarer.

Udrensningsmidlet kan afhentes i receptionen på Borgmester Ib Juuls vej 71, opgang 9, 4. etage i kvadrat R1 på hverdage mellem kl. 08.00 og 15.00. Du behøver ikke en forudgående aftale. Du kan også købe udrensningsmidlet på apoteket for egen regning uden recept.

Udrensningsmidlet består af 4 tabletter Bisacodyl (f.eks. Dulcolax eller Toilax) og 2 portioner Citrafleet/Picoprep udrensningspulver.

Hvis du har en nyresygdom, skal du oplyse dette, når du henter udrensningsmidlet, da du skal have et andet udrensningsmiddel (Plenvu).

Hvis du har træg mave/forstoppelse (obstipation) kan det være en god idé at være på flydende kost en dag mere eller bede om mere udrensning.

7 dage før undersøgelsen

Skal du holde pause med jerntabletter, da de farver tarmen sort, og det kan gøre det vanskeligt at se eventuelle forandringer i tarmen.

3 dage før undersøgelsen

For at tarmens slimhinde kan ses tydeligt under undersøgelsen, er det vigtigt, at du fra denne dag spiser en ”kernefri og fiber-reduceret” kost.

Du må IKKE spise/drikke:

  • Kød: oksekød, kalvekød, lam og svinekød. 
  • Bælgfrugter: bønner, kikærter og linser.
  • Fiberrig mad og fuldkornsprodukter: fx havregryn, mysli, fuldkornspasta, brune ris, fuldkornsbrød, brød med frø og kerner (fx hørfrø, sesam, birkes, solsikkekerner, rugkerner), knækbrød, fuldkornskiks, nødder, chiafrø, græskarkerner og lignende.
  • Grøntsager med mange fibre, skræl eller kerner: fx tomater, ærter, majs, champignon, asparges, porrer, bønner, agurk med skræl, kål og rå gulerødder.
  • Frugt og bær med skræl eller kerner: fx kiwi, vindruer, appelsiner, ferskner, æbler og bananer (gælder også marmelade og syltetøj med kerner).
  • Tørrede frugter, frø og nødder af alle slags.
  • Mælkeprodukter og proteindrikke – gælder også plantebaserede drikke.

Du MÅ GERNE spise let kost som f.eks.:

  • Lyst brød: toast, hvedetortillas og riskiks.
  • Smørbare og flydende produkter: skrabet smør, honning, gelé, olie og mayonnaise.
  • Æg: omelet, kogte æg og spejlæg.
  • Kød: kogt kalkun og kylling uden skind, hakket kød (okse, svin og kylling).
  • Fisk og skaldyr: kogt/bagt og uden skind.
  • Kartofler: kogte eller bagte – uden skræl.
  • Kornprodukter: hvide ris og hvid pasta.
  • Grøntsager: gennemkogte og uden skræl.
  • Frugt: hvor kerner og skræl er fjernet samt avokado.
  • Suppe: klar suppe eller bouillon uden fyld.
  • Krydderier

Du skal drikke to til tre liter væske i døgnet. Det er godt med både noget sødt – og saltholdigt (saft, suppe, sodavand) og ikke kun vand.

2 dage før undersøgelsen

Du skal fortsat være på ”kernefri og fiber-reduceret” kost.
Du skal fortsat drikke to til tre liter væske i døgnet (gerne saft, suppe og sodavand – ikke kun vand).

Klokken 18.00:

Tag to tabletter Bisacodyl (f.eks. Dulcolax eller Toilax). Bisacodyl øger tyktarmens bevægelser, så den er klar til selve udrensningen. Nogle kan få mavekneb og luft i maven. Enkelte kan få diarré.

Dagen før undersøgelsen

Klokken 08.00:

Tag de sidste to tabletter Bisacodyl (f.eks. Dulcolax eller Toilax). Du må spise ”kernefri og fiber-reduceret” til kl. 17.

Klokken 17.00:

Skal du begynde at faste. Det betyder, at du ikke må spise fast føde og kun må indtage klare væsker uden mælkeprodukter.

Klar væske er f.eks.: Klar suppe uden urter og boller, bouillon, æble/ appelsinjuice uden frugtkød, sodavand, saftevand, vand og kaffe/the uden mælk.

På undersøgelsesdagen

Klokken 06.00:

Tag det første brev af udrensningsmidlet Citrafleet/Picoprep og drik 1½ liter klar væske. Det er vigtigt, at du ikke kommer i væskeunderskud under udrensningen.

Citrafleet/Picoprep er et pulver, der smager og dufter af citron. Hvert brev indeholder en blanding af to typer afføringsmidler, som når det opløses i vand og drikkes, udrenser tarmen.

Sådan blandes Citrafleet/Picoprep:

  • Tag et glas med 1,5 dl koldt vand
  • Hæld pulveret fra ét brev i vandet
  • Rør blandingen i to til tre minutter

Hvis blandingen bliver varm, mens du rører i den, skal du vente, indtil den er kølet ned, før du drikker hele opløsningen. Drik blandingen med det samme. Opløsningen er en uklar væske.

Drik minimum 1½ liter klar væske i løbet af de næste 2-4 timer.

Medicinen begynder typisk at virke 1-3 timer efter, du har taget den, og du skal forvente hyppige toiletbesøg i de efterfølgende timer. Sørg for at være i nærheden af et toilet.

Du kan opleve at blive rød/hudløs omkring endetarmsåbningen. Det kan være en fordel at anvende vådservietter og smøre med creme.

Du skal herefter fortsætte med samme type klare væsker som nævnt ovenfor.

6 timer før undersøgelsen:

Du må ikke længere drikke klar suppe eller bouillon.

4 timer før undersøgelsen:

Du skal nu tage det andet brev Citrafleet/Picoprep og drikke 1½ liter klar væske til.

Efter udrensningen skal din afføring være vandig og gullig/klar. Hvis den er brun eller grumset, skal du drikke mere væske.

Du må fortsat drikke klare væsker indtil 2 timer før undersøgelsen starter.

2 timer før undersøgelsen:

Du skal tørste, og det betyder at du skal stoppe med at drikke væske.

Undersøgelsen

Inden undersøgelsen får du anlagt et plastikkateter i en blodåre i armen. Under undersøgelsen starter du med at ligge på venstre side. Undervejs måler vi dit blodtryk og puls.

Til gastroskopien tilbyder vi dig eventuelt lokalbedøvelse i svælget for at mindske dine svælgreflekser. Derudover tilbyder vi dig afslappende og smertestillende medicin. Det planlægger du sammen med personalet på undersøgelsesstuen inden undersøgelsen går i gang.

Undersøgelse af dit spiserør, mavesæk og tolvfingertarm (gastroskopi)

Vi starter med at undersøge dit spiserør, mavesæk og tolvfingertarm. For at beskytte dine tænder og kikkerten får du en plastik bideskinne i munden. For at kunne se slimhinden er det nødvendigt at puste lidt luft ind i mavesækken. Det kan give forbigående mavekneb/smerter, kvalme eller oppustethed.

Undersøgelse af din tyktarm (koloskopi)

Efterfølgende udføres koloskopien. Endetarmsåbningen bliver smurt med lokalbedøvende creme og lægen/sygeplejersken føler med en finger indenfor, inden kikkerten føres ind.

For at kunne se tarmens slimhinde, er det nødvendigt at puste lidt luft ind i tarmen. Det kan give forbigående mavekneb/smerter, kvalme eller oppustethed.

Efter undersøgelsen

Efter undersøgelsen kan det være nødvendigt, at du bliver til observation i afsnittet, indtil vi vurderer, at du kan gå hjem.

Efter observationen må du spise og drikke, som du plejer. Det kan være en god idé at medbringe noget mad og drikke, som du kan indtage efter undersøgelsen.

Svar på undersøgelsen

Inden du forlader afsnittet, orienterer vi dig om resultatet af undersøgelsen og det videre forløb. Du får også udleveret resultatet på skrift.

Hvis du får taget prøver, skal disse først analyseres før et endeligt svar kan gives – dette vil du blive orienteret om.

Hvordan kommer jeg hjem?

Du skal selv sørge for at komme hjem. Hvis du har fået afslappende eller smertestillende medicin, må du ikke selv køre bil, motorcykel, knallert eller cykel i 24 timer efter undersøgelsen. Du må gerne tage offentlige transportmidler.

Ubehag og komplikationer

Du kan være øm i hals og svælg og opleve at have luft i maven og mavekneb i det første døgn efter undersøgelsen.

Hvis der er taget vævsprøver eller fjernet polypper, kan det medføre lidt blodspor i afføringen i det følgende døgn. I meget sjældne tilfælde kan undersøgelsen kompliceres med hul på tarmen (0,5 %).

Du skal være opmærksom på følgende:

  • Blodige eller sorte afføringer
  • Svære mavesmerter
  • Kulderystelser
  • Feber over 38 grader
  • Almen utilpashed og kvalme

Kontakt i akutte situationer

Hvis du inden for de første 24 timer efter undersøgelsen får mistanke om alvorlige bivirkninger eller komplikationer, skal du kontakte personalet i Kikkertundersøgelse på 38 68 55 94. Uden for vores åbningstid skal du kontakte vores sengeafsnit på 38 68 35 97.

Ved bivirkninger eller komplikationer efter 24 timer skal du kontakte din praktiserende læge eller Akuttelefon 1813.

Tjekliste inden undersøgelsen

Hent udrensningsmiddel enten på apoteket eller i Kikkertundersøgelse. Midlet skal hentes minimum 3 dage før undersøgelsen.

Vær opmærksom på eventuel pause med blodfortyndende medicin.

7 dage før undersøgelsen ______dag d. _______skal du holde pause med jerntabletter.

3 dage før undersøgelsen ______dag d. __________ starter restriktioner ved mad og drikke.

2 dage før undersøgelsen _______dag d._________ skal du fortsætte restriktioner ved mad og drikke, og kl. 18.00 skal du tage 2 tabletter Bisacodyl.

1 dag før undersøgelsen_______ dag d.___________ skal du kl. 08.00 tage de sidste 2 tabletter Bisacodyl.

1 dag før undersøgelsen_______ dag d. ___________skal du kl. 17.00 begynde at faste, og dermed stoppe med at spise fast føde. Du må stadig indtage klare væsker, klar suppe og bouillon.

På undersøgelsesdagen_______ dag d.___________ skal du kl. 06.00 tage det første brev udrensningsmiddel Citrafleet/Picoprep. Drik minimum 1,5 liter væske.

På undersøgelsesdagen_______ d. __________ skal du 6 timer før undersøgelsen stoppe med at indtage klar suppe og bouillon.

På undersøgelsesdagen ________d. __________ skal du 4 timer før tage det andet brev Citrafleet/Picoprep. Drik minimum 1,5 liter væske.

På undersøgelsesdagen ________d. ____________ skal du 2 timer før undersøgelsen tørste. Du må ikke længere indtage væske.

Redaktør
Klik for at scrolle op eller ned p� siden G� til toppen af siden