Du er efter indlæggelse eller ambulant behandling blevet tilbudt et forløb hos vores sygeplejersker med specialviden om hjertesygdomme. Sygeplejerskerne er tilknyttet Afdeling for Hjertesygdomme.
Dit forløb
Du får tilbud om at blive ringet op af en sygeplejerske. Sygeplejersken vil primært spørge til dine symptomer på væskeophobning, og du har mulighed for at få svar på eventuelle spørgsmål. Du har også selv mulighed for at kontakte en sygeplejerske alle hverdage i tidsrummet kl. 8.00-9.00.
Du kan være tilknyttet afdelingen i kortere eller længere tid. Forløbet er individuelt og afhænger af, hvordan din tilstand er.
Forløbet i afsnittet kan se således ud
Du kontaktes af en sygeplejerske på telefon 2-5 dage efter, at du er blevet henvist til afdelingen og igen efter ca. en uge.
Sygeplejersken vil spørge til:
- Din vægt (derfor skal du veje dig hver dag)
- Om du har ødemer (hævede ben, hævelser i ansigtet eller øget mave-omfang)
- Om du kan ligge fladt på ryggen og sove.
- Hvordan det går med at overholde væskeindtag på max 1,5 l i døgnet.
Derudover taler sygeplejersken med dig om din medicin. Du får vejledning om medicin og om, hvordan du skal reagere på symptomer. Medicinen justeres efter behov.
Hvis sygeplejersken eller du selv vurderer, at det vil være hensigtsmæssigt, at du bliver tilset af en sygeplejerske eller læge, vil du få en tid til konsultation hos os.
Efter ca. 14 dage aftaler vi, om dit forløb afsluttes, eller om du fortsætter hos egen læge eller i vores afsnit Hjertesygdomme, klinik 1.
Kontaktperson
Du får tildelt en kontaktsygeplejerske, som har det overordnede ansvar for koordineringen af dit forløb.