Du skal have ultralydskannet din bughule. Ved en ultralydskanning bruger vi lydbølger til at danne billeder af kroppens indre. Lydbølgerne udsendes og opfanges via et lydhoved, som føres hen over huden. Vi bruger eventuelt kontraststof for at gøre forskellen mellem blodkar, organer og væv tydeligere.
Undersøgelsen kan bruges til at vurdere bughulens organer, blodkar og lymfesystem og kan blandt andet vise galdesten, betændelse, kræft eller kræftspredning.
Undersøgelsen varer 10-30 minutter, men det er en god idé at afsætte 1 time, da der kan opstå ventetid.
Undersøgelsen
Du ligger ned, mens vi skanner dig. Vi smører gelé på din mave og fører lydhovedet hen over huden med et let pres. Via lydhovedet dannes der billeder af din mave på en skærm.
I enkelte tilfælde kan det være en fordel at bruge et kontraststof under ultralydskanningen, så vi får et tydeligere billede af bughulen. Vi sprøjter kontraststoffet ind i en blodåre i din arm. Det taler vi med dig om undervejs.