Kontakt afdelings- og områdeledelser

Medicinsk Afdeling 
Herlev Hospital
Herlev Ringvej 75
2730 Herlev

 
EAN-nr 5798001557856​​

 

​Afdelingsledelse:

Ledende overlæge Finn Rønholt​
Telefon 38 68 13 13

​E-mail: 

 

 


 Ledende oversygeplejerske Flemming Olsen
Telefon: 38 68 49 00
E-mail: Flemming.Olsen@regionh.dk


 

 

Ledelsessekretariat:   

Afdelingsledelsessekretær Jette Ljunggren
38 68 95 67
 
Afdelingsledelsessekretær Irene Weiss
38 68 65 02
 
Fax til ledelsessekretariat: 44 84 77 06

Områdeledelse sekretærer

Ledende lægesekretær Jeannett Juul Svensson

Telefon: 38 68 96 01
E-mail:

 

 

Områdeledelse endokrinologi

Specialeansvarlig overlæge, dr. med. Ebbe Winther Jensen

Telefon: 38 68 95 30
E-mail: 




Afdelingssygeplejerske i ambulatorier og dagafsnit Tine Bech
Telefon: 38 68 92 60
E-mail: Tine.Bech@regionh.dk 





Afdelingssygeplejerske på Endokrinologisk Sengeafsnit, 

etage 06, Louise Engelund Thomsen
Telefon: 38 68 95 37
E-mail: Louise.Engelund.Thomsen@regionh.dk

 

Områdeledelse geriatri

Specialeansvarlig overlæge Trine Sander Pedersen

Telefon: 38 68 25 24
E-mail: Trine.Sander.Pedersen@regionh.dk




Afdelingsfysioterapeut Geriatrisk Ambulatorium Lise-Lotte Sangild
Telefon: 38 68 41 85
E-mail: Lise-Lotte.Sangild@regionh.dk





Afdelingssygeplejerske på Geriatrisk Sengeafsnit, 

etage 06, Louise Falkedal
Telefon: 38 68 95 38 
E-mail:  Louise.Dam.Falkedal.01@regionh.dk

Områdeledelse infektionsmedicin

Klinisk lektor, specialeansvarlig overlæge Ida Gjørup

Telefon: 38 68 27 84
E-mail: Ida.Gjoerup@regionh.dk




Afdelingssygeplejerske på Infektionsmedicinsk Sengeafsnit, 

etage 07 Kristian Husted
Telefon: 38 68 98 92 
E-mail: Kristian Husted



Afdelingssygeplejerske Infektionsmedicinsk Ambulatorium:
Tine Bech
Telefon: 38 68 92 60
E-mail: Tine.Bech@regionh.dk


 

 

Områdeledelse lungemedicin

Specialeansvarlig overlæge Jens Ulrik Jensen






Afdelingssygeplejerske Lungemedicinsk Sengeafsnit, 

etage 07  Merete Dall
Telefon: 38 68 98 93
E-mail: Merete.Dall@regionh.dk



Afdelingssygeplejerske Lungemedicinsk Ambulatorium 

Merete Bendixen
Telefon: 38 68 92 42
E-mail: Merete.Bendixen@regionh.dk


 

Områdeledelse Medicinsk Korttidsafsnit

Overlæge Arne Kverneland

Telefon: 38 68  98 65
E-mail: 




Afdelingssygeplejerske Katrine Roshani Jervad
Telefon: 38 68 98 88
E-mail: 

​​
Redaktør