Når henvisningen kommer til Radiologisk afdeling, visiterer en radiolog visiterer henvisningssedlen, for at vi kan sikre os, at vi har alle de informationer, der er nødvendige for at foretage den bedst mulige undersøgelse.
Når henvisningen kommer til Radiologisk afdeling.En radiolog visiterer henvisningssedlen, for at vi kan sikre os, at vi har alle de informationer, der er nødvendige for at foretage den bedst mulige undersøgelse.Personalet i vores ekspedition vil herefter booke den undersøgelsen, du skal have foretaget i vores elektroniske bookingsystem. Du vil få den første ledige tid, der er.
Herefter sender vi et brev med oplysning om mødetid, mødested og eventuel anden information, der er nødvendigt i forbindelse med din undersøgelse.
Når du møder på Radiologisk afdeling.Du skal møde ved ekspeditionen på Radiologisk afdeling 10 minutter før undersøgelsens start. Det tager lidt tid at finde ud til undersøgelsesrummet.Personalet i ekspeditionen vil fortælle, hvilket undersøgelserum, du skal gå til.
Når du kommer til undersøgelsesrummet, skal du tage plads udenfor rummet. Der er ventepladser med stole og borde. Personalet i rummet vil vide du er kommet. Det har personalet i ekspeditionen tastet ind i computeren.Efter du er blevet undersøgt.Har du fået foretaget en undersøgelse, der kræver en speciel efterbehandling, vil du blive informeret af det personale, der har deltaget i undersøgelsen.Svaret på undersøgelsen får du hos den læge eller af den afdeling, der har henvist dig til undersøgelsen.Er du henvist fra en praktiserende læge eller speciallæge går der ca. 5 hverdage, før lægen har svaret.